10 joga pozícií na každý deň

Nikol Chovancová / 21. októbra 2020

Určite si už počula o výhodách pravidelného cvičenia jogy. S jogou sa ti podarí naštartovať metabolizmus, spevniť telo, natiahnuť stuhnuté svaly a prebudiť imunitu. Okrem toho zabudneš na každodenné starosti a naučíš sa vypnúť myseľ a relaxovať.
Ak však stále premýšľaš, kedy a ako začať cvičiť pravidelne, dnes ti prinášam účinnú zostavu cvikov na každý deň. Aktivuješ celé telo a využiješ všetky benefity jogy. Zostava ti nezaberie veľa času. Zo začiatku podrž 5 dlhých nádychov a výdychov, postupne výdrž predlžuj. Ak nemáš vážnejšie zdravotné komplikácie, mala by si zvládnuť postupne všetky cviky. V každom chvíľu vydrž a pokojne dýchaj.
Na záver si dopraj relaxáciu. Ľahni si do polohy mŕtvoly na chrbát. Pozoruj svoj dych a nechaj celé telo ťažké a uvoľnené. Skús neriešiť v hlave nič. Každú myšlienku, ktorá príde len posúvaj ďalej, až úplne vyprázdniš myseľ. Aby sa ti ľahšie relaxovalo, pusti si nejakú pokojnú hudbu a zapáľ si sviečky.

Poloha dieťaťa
Pohodlne sa posadíme na päty, celé telo je uvoľnené, oči sú privreté, čelo sa dotýka podložky. V prípade potreby, dajte nohy mierne od seba alebo použite blok pod hlavu, aby bol chrbát úplne voľný.
Prináša uvoľnenie do celého tela. Pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach. Uvoľňuje najmä spodný chrbát, boky, stehná a členky. Zmierňuje bolesti chrbta a krku. Upokojuje mozog a pomáha znížiť stres a únavu. Masíruje orgány v brušnej dutine.

Mačka – mačací chrbát
Prejdeme do pozície mačky, dlane si dáme pod ramená a kolená pod bedrový kĺb. S nádychom otvárame hrudník, prehneme chrbát a vyťahujeme sa. S výdychom zaguľatíme chrbát. Striedame niekoľkokrát, kým cítime príjemné uvoľnenie celej chrbtice.  
Veľmi účinne naťahuje celý chrbát a krk. Jemne masíruje brušné orgány a chrbticu.

Doska
Prejdeme do pozície dosky, kde pevne držíme celé telo rovnobežne so zemou. Dlane sú pod ramenami, pevne zatlačené do zeme. Vťahujeme podbruško a dávame si pozor, aby nám panva nevyskočila vyššie alebo nižšie. Aj hlava je v predĺžení tela.
Poloha posilňuje celé telo. Je veľmi účinná najmä na spevnenie brušných svalov, chrbtových a rúk.

Kobra
Ak sa dá, prejdeme z dosky s výdychom kľukom dole. Ak nie, tak cez pokrčené kolená klesneme na brucho  a s nádychom vytiahneme hrudník vysoko hore. Držíme spevnené brucho a ramená ťaháme dozadu.
Poloha zlepšuje držanie tela, posilňuje chrbticu, paže, zápästia. Otvára hrudník a pľúca, ramená a brucho. Formuje zadok, stimuluje brušné orgány a pomáha pri depresii, únave.

Pes
Z pozície kobry prejdeme cez mačku do psa. Natiahneme vysoko panvu a navažujeme sa na stehná, postupne prepíname nohy. Snažíme sa položiť päty na zem. Dlane sú celou plochou na zemi. Chrbát je vystretý a ramená uvoľnené, otvorené.
Pozícia prebúdza energiu v celom tele, naťahuje celú zadnú stranu tela (ramená, ruky, chrbát, hamstringy, lýtka). Posilňuje ruky a nohy, mierni bolesti hlavy, únavu, nespavosť, depresie. Upokojuje myseľ, zlepšuje trávenie. Predchádza príznakom menopauzy a osteoporózy. Zmierňuje menštruačné ťažkosti.

Hlboký predklon
Z pozície psa prekráčame k rukám. Spojíme nohy, chytíme sa za lýtka alebo položíme dlane na zem. Ťaháme sa čo najnižšie. Nohy sú vystreté, prípadne len mierne pokrčené v kolenách.
Upokojuje mozog a pomáha zmierniť stres a depresiu. Stimuluje pečeň a obličky. Naťahuje zadné stehná, lýtka a boky, posilňuje stehná a kolená. Zlepšuje trávenie a aktivuje imunitný systém. Pomáha zmierniť príznaky menopauzy. Znižuje únavu a úzkosť. Zmierňuje bolesti hlavy a nespavosť. Pomáha na astmu, vysoký krvný tlak, neplodnosť, osteoporózu, zápaly prínosových dutín.

Vysoký polmesiac
V stoji vykročíme jednou nohou dozadu. Zadnú nohu položíme na špičku. Ruky natiahneme vysoko hore a ak sa dá, tak si prsty prepletieme a ukazováky necháme vystreté. Predné stehno je pevné, pohľad smeruje na jeden bod, aby sme ľahšie udržali rovnováhu a v pozícii chvíľku vydržíme. Potom vystriedame nohy.
Poloha posilňuje celé nohy. Otvára bedrové kĺby. Masíruje zažívacie a reprodukčné orgány.

Široký predklon
Postavíme sa do širokého postoja, tak aby boli nohy v jednej línii. Natiahneme s nádychom ruky hore a s výdychom sa ťaháme dole. Necháme chrbát natiahnutý a ruky položíme na zem alebo sa chytíme za nohy.
Poloha posilňuje a naťahuje vnútorné a zadné stehná a chrbticu. Aktivuje orgány v bruchu, upokojuje mozog, zmierňuje bolesti chrbta, aktivuje imunitný systém. Zlepšuje trávenie a znižuje únavu.

Sviečka
Z ľahu na chrbte zdvíhame pomaly panvu. Krk ostáva uvoľnený, podopierame si kríže. Ostávame na ramenách a nohy ťaháme vysoko hore. Nerobte ju v tehotenstve a počas menštruácie.
Sviečka je jedna z najprospešnejších pozícií v joge. Aktivuje imunitný systém. Upokojuje mozog a pomáha zmierniť stres a depresiu. Stimuluje štítnu žľazu, prostatu a brušné orgány. Naťahuje ramená a krk, spevňuje nohy a zadok. Zlepšuje trávenie. Pomáha zmierniť príznaky menopauzy. Znižuje únavu a zmierňuje nespavosť. Terapeuticky pôsobí na astmu, neplodnosť a zápal prínosových dutín.

Pluh
Z pozície sviečky necháme klesnúť nohy za hlavu. Ak sa dá, ostávajú vystreté a dotýkajú sa zeme. Zatlačíme špičky do zeme a napneme stehná. Ruky necháme na zemi alebo ich prepletieme pod panvou. Keď vychádzame z pozície, rozpletieme prsty na rukách a pomaly rolujeme chrbát na zem.
Poloha upokojuje myseľ, stimuluje brušné orgány a štítnu žľazu. Naťahuje ramená a chrbticu. Pomáha zmierniť príznaky menopauzy. Znižuje stres a únavu. Lieči bolesti chrbta, bolesti hlavy, neplodnosť, nespavosť, zápal vedľajších nosových dutín.

Telo

Joga

Myseľ

Koučing

Duša

Sebarozvojové semináre

Nezáväzná objednávka

OBJAV SEBA

  Kontakt

  Bezplatná konzultácia

   Nezáväzná objednávka

   ŠTANDARD KOUČING

    Nezáväzná objednávka

    ÚVODNÝ KOUČING

     Nezáväzná objednávka

     JOGA + KOUČING

      Nezáväzná objednávka

      JOGA LIVE