NEWLSETTER
Prečítajte si zaujímavé články priamo v emailovej schránke
Viac o newslettri
NEWLSETTER
Viac o newslettri
Trápi ťa problém so zaspávaním? Alebo sa budíš stále nevyspatý?
Nekvalitný spánok dokáže človeku veľmi znepríjemniť život. Väčšinou sa spája so stresom alebo náročnejším obdobím, keď nevieme vypnúť hlavu a neustále nad niečím rozmýšľame. Práve vtedy nám môžu prísť vhod cviky z jogy, ktoré pomáhajú upokojiť myseľ a navodiť rýchlejší a kvalitnejší spánok. Predtým ako si zacvičíš túto zostavu, osprchuj sa, prezleč sa do pohodlnného oblečenia, v ktorom môžeš aj zaspať. Priprav si príjemné prostredie, karimatku na cvičenie a vyvetraj miestnosť. Cvičiť môžeš aj na zemi na koberci. Veľmi dôležité pred spaním je prejsť do pokojného stavu, nenechať sa vyrušovať mobilom ani televíziou. Toto cvičenie ti nezaberie veľa času a môže sa stať tvojím každodenným rituálom.
Prajem ti hlboký a výživný spánok.
Sed na pätách- pohodlne sa usadíme s pokrčenými kolenami na chodidlá. Ak je poloha nepríjemná, sadneme si do akéhokoľvek sedu. Vystrieme chrbát, privrieme oči a pokojne dýchame nosom. Predstavujeme si, že s každým výdychom odchádza napätie z tela. Potom sa zameriame na niečo pekné z dňa a poďakujeme za to. Položíme ruky na brucho a chvíľu budeme dýchať už len do brucha.
Poloha dieťaťa- natiahneme ruky dopredu a klesneme hruďou k zemi. Ostaneme v polohe s úplne uvoľneným chrbtom a dýchame do brucha. Ak je nám pozícia nepríjemná, dáme si kolená trochu širšie od seba. Poloha uvoľnuje celý chrbát a upokojuje myseľ. Pritlač viac čelo na zem, uvoľníš hlavu a odstrániš bolesti hlavy.
Otvorenie hrude- posadíme sa a otvoríme hrudník čo najviac. Skúsime sa oprieť vzadu o prsty na rukách. Chvíľu podržíme a pokojne dýchame. Poloha otvára a naťahuje hrudník, prehlbuje dych do hrude.
Motýľ-otvoríme kolená a spojíme chodidlá. Tlačíme kolená do zeme a držíme rovný chrbát. Podržíme aspoň 5 nádychov. Pozícia uvoľňuje stuhnuté bedrá.
Pretáčanie kolien – ľahneme si na chrbát, pokrčíme kolená a s výdychom pretáčame kolená do jednej strany a hlavu opačne. Ramená ostávajú na zemi. Niekoľkokrát zopakujeme. Pozícia naťahuje chrbát a uvoľňuje stuhnutý krk.
Mostík – v ľahu na chrbte pritiahneme chodidlá k panve a pokrčíme kolená. S nádychom zdvíhame panvu vysoko hore. Ostaneme v polohe a pokojne dýchame do brucha. S výdychom sa pomaly stavec po stavci vraciame na zem. Pozícia naťahuje celú prednú stranu tela a prináša uvoľnenie tela aj mysle.
Pritiahnutie kolien – pritiahneme si v ľahu na chrbte pokrčené kolená k hrudi. Môžeme sa jemne pohojdať do strán. Podržíme niekoľko nádychov a výdychov. Poloha uvoľňuje a masíruje celú chrbticu.
Nohy hore – v ľahu na chrbte vystrieme nohy kolmo na zem. Držíme zatlačený chrbát na zemi a pokojne dýchame. Tip: ak sa chcete viac uvoľniť, oprite si nohy o stenu. Táto pozícia je balzam pre celé telo. Zmierňuje bolesti hlavy, upokojuje myseľ, zmierňuje bolesť v dolnej časti chrbta a upokojuje opuchnuté a unavené nohy.
Mŕtvola – ľahneme si na chrbát, uvoľníme celé telo. Ostávajú privreté oči, dlane obrátené hore, širšie rukami od seba. Nohy tiež uložíme široko od seba. Pozorujeme dych a pokojne dýchame. Potom si môžeme predstaviť nejaké krásne miesto v prírode a preniesť sa tam mysľou. Precítime v tele pokoj, ľahkosť bytia a dovolíme si ešte viac uvoľniť telo do zeme. Tip: Túto poslednú pozíciu môžete už cvičiť rovno v posteli. Je to záverečná poloha, ktorá prináša pokojnú myseľ, zrelaxované telo a kvalitnejší a hlbší spánok.
Cítiš, že ti ubúda energia a tvoje telo si pýta viac oddychu? Počúvaj ho a nepresiluj. Zima je vhodný čas na spomalenie, upokojenie a hlbšie ponorenie do seba. Tak ako sa príroda uložila do hlbokého spánku, potrebuje aj telo človeka využiť toto obdobie na oddych a načerpanie novej sily.
Joga nás učí ako žiť v harmónii so sebou samým, ale aj s okolím. Ak chceme ostať v rovnováhe je užitočné naladiť sa na prírodu. Príroda je veľmi múdra a presne vie, čo si ktoré ročné obdobie vyžaduje. V zime sa všetko živé ukladá na spánok, a preto našou hlavnou úlohou je dopriať telu, čo najviac oddychu a spánku. Telo potrebuje oveľa viac energie na akúkoľvek činnosť, preto sa zameraj skôr na pomalé prechádzky a športy, neplytvaj zbytočne energiou. Je veľmi prospešné tráviť čas aj na čerstvom vzduchu, ktorý nám pomáha udržiavať silnú imunitu.
Myseľ si tiež potrebuje oddýchnuť. Najlepším spôsobom je vypnúť ju v meditácii, ktorou však môže byť akákoľvek činnosť, pri ktorej sa cítiš príjemne. Napríklad vyšívanie, kreslenie, varenie, tanec… Nájdi si takú aktivitu, ktorá ťa bude natoľko baviť, že pri nej nebudeš na nič iné myslieť.
Môžeš vyskúšať aj túto zostavu, ktorá ti prinesie hlboké uvoľnenie tela aj mysle. Natiahne stuhnuté telo a aktivuje imunitný systém. Na záver len ostaň chvíľu ležať a pozoruj svoje telo ako dýcha.
Rozžiarte svoju dušu slnkom, načerpajte novú silu v pohybe a dychu
Predstavte si východ slnka, tú krásnu žlto-oranžovú farbu ranného neba a skúste s nádychom precítiť na svojom tele čerstvú energiu vychádzajúcich slnečných lúčov. Cítite, ako sa slnko prebúdza a spolu s ním aj energia a sila vo vašom vnútri. Je to začiatok nového dňa a je len na vás, ako ho prežijete. Zhlboka sa nadýchnete a vytiahnete ruky k nebu, aby ste sa čo najviac priblížili k slnku. Viete si takto predstaviť úvod svojho dňa? V Indii si jogíni každý deň už tisícky rokov uctievajú slnko, pretože sú si vedomí, aké je dôležité pre náš život na Zemi.
Slnko putuje vo svojich cykloch, každý deň začína svitaním, naberá silu a naplno žiari, až postupne zoslabne a večer odchádza, aby sa zase ráno mohlo opäť objaviť v plnej kráse. Podobne funguje aj náš život. Začína prvým nádychom a smeruje k poslednému výdychu, energia raz stúpa, inokedy klesá a medzitým sa striedajú obdobia radosti, ale aj ťažších skúšok. Život má tiež svoje prirodzené cykly, ktoré musíme rešpektovať a čím viac sa s nimi zladíme, tým ľahšie sa nám bude žiť.
Pozdrav slnka ako cyklus života
V jednom pozdrave slnka si môžeme prejsť všetkými fázami života. Je úžasné naplno precítiť, aké je to stáť silný ako hora, s nohami pevne na zemi. Život však nie je len o radostných okamihoch, a práve v tých najťažších chvíľach najlepšie spoznáme svoju osobnosť. Niekedy musíme klesnúť až úplne ku dnu, aby sme svet videli z iného uhla pohľadu. Naučí nás to rešpektu, pokore a tiež váženiu si dôležitých hodnôt v živote. Tento náhľad zdola nám často prinesie nové nápady a inšpiratívne myšlienky. Kontakt so zemou je veľmi posilňujúci a môže viesť k obnoveniu stability v našom živote. Potom si stačí len počkať na ten správny okamih, keď pocítime opäť pevnú zem pod sebou. Vtedy sa odrazíme a vykročíme s novým nádychom vpred. Pomaly stúpame hore, až sa úplne natiahneme a narovnáme svoje telo opäť do pozície pevnej hory. Ostaneme stáť ešte silnejší a o skúsenosti bohatší.
Pozdrav slnka – základ zdravého tela
Pozdrav slnka je základná zostava pozícií – asán, ktorá vám nezaberie veľa času, ale posilní celé telo. Je to unikátna zostava jednotlivých pozícií v danom poradí, ktorá sa cyklicky opakuje. Kým jedna pozícia posilňuje, nasledujúca pozícia telo naťahuje. Veľmi dôležitým aspektom je pri cvičení jednotlivých pozícií dych, pričom dýchame len nosom. Je dôležité prechádzať z jednej pozície do druhej spolu s nádychom alebo výdychom. Dychu prispôsobujeme aj tempo nášho cvičenia. Pozdrav slnka sa môže robiť kedykoľvek cez deň, ale je to ideálne cvičenie hneď po prebudení ako ranná rozcvička. Zo začiatku možno cvičiť s pokrčenými kolenami, ktoré sa postupne snažíme dopínať. Celý cyklus sa opakuje 3-7 krát v pomalom tempe, s dôrazom na techniku. Ak by sme chceli schudnúť a zbaviť sa prebytočných tukov, tak môžeme pridať tempo a celú zostavu viackrát dynamicky opakovať.
Aké su výhody pravidelného cvičenia Pozdravu slnka?
· posilňuje celkové držanie tela,
· harmonizuje energetické dráhy,
· má omladzujúce účinky,
· prečisťuje tráviace orgány,
· zlepšuje ohybnosť chrbtice
· prebúdza energiu v celom tele.
Ako postupovať?
Vysvetlíme si základný, najjednoduchší pozdrav slnka, vychádzajúci z powerjogy. Možno nájdete malé odchýlky v cvičení pozdravov slnka z iných škôl, ale princíp je rovnaký.
Začíname v pozícii hory – tadásana, stojíme s vystretým telom, chodidlá spolu, spevnené stehná, máme aktívne panvové dno, ramená uvoľnené, dlhá krčná chrbtica a cez vrchol hlavy sa ťaháme vysoko hore. Tento postoj je veľmi dôležitý, pretože nás učí správnemu držaniu tela. S nádychom zdvihneme ruky a s výdychom prechádzame do hlbokého predklonu, buď cez rovný alebo guľatý chrbát. S nádychom sa odtlačíme od stehien a narovnáme chrbát do rovného predklonu. S výdychom sa pritiahneme ešte nižšie do hlbokého predklonu. Vykročíme pravou a ľavou nohou do pozície dosky, chrbát je vystretý, dlane tlačíme do zeme a pomaly s výdychom klesáme do kliku. Ak sa nám nedarí zísť cez rovné telo, pokrčíme kolená na zem a klesneme. S nádychom sa vytiahneme do pozície kobry, ramená ťaháme od uší dole a spevňujeme spodné brucho. Prejdeme cez kolená do pozície psa, ostaneme v tejto pozícii niekoľko nádychov. Potom s nádychom vykročíme pravou nohou dopredu medzi ruky a s výdychom pritiahneme aj ľavú nohu k pravej do hlbokého predklonu. S nádychom dorovnáme chrbát do rovného predklonua s výdychom sa pritiahneme ešte nižšie do hlbokého predklonu. S nádychom sa vytiahneme buď cez rovný alebo guľatý chrbát hore do pozície hory. Zopakujeme celú zostavu aj na druhú nohu a prejdeme to 3 až 5 x celú na obe strany, podľa fyzickej kondície.
Ak by ste si chceli zacvičiť jogu pri východe a západe slnka, odporúčam jeden z joga pobytov pri mori:
https://www.satur.sk/blog/joga-pri-mori-idealna-kombinacia-221
Ak sa začnete venovať joge, určite sa s týmto slovom stretnete. Namaste v podstate znamená Vitajte, ale jeho doslovný preklad je oveľa hlbší ako len obyčajný pozdrav.
Pozdrav Namaste sa používa v Ázii a pochádza z Indického jazyka. Namaste je veľmi úctivý pozdrav, ktorý však zdraví nielen človeka, ale aj jeho vnútornú podstatu, dušu . Doslovný preklad znamená: „Skláňam sa pred dokonalosťou v tebe.“
Pri geste Namaste spájame ruky buď na hrudník v oblasti srdca alebo na čelo v oblasti tretieho oka a jemne sa ukloníme hlavou. Je to tá najvyššia forma prejavu úcty človeka voči inému človeku. Prijímame seba a druhých, takých akí sme, so všetkými chybami, pretože každý človek je dokonalý vo svojej podobe.
Gesto Namaste reprezentuje aj symbol jednoty a spojenia. Pri jeho vykonávaní si uvedomujeme prepojenie nášho vnútra nielen so sebou samým, ale aj s ostatnými živými tvormi a Bohom. Zdravíme navzájom to božské v nás, ktoré nás spája a vďaka čomu sme všetci súčasťou jedného bytia. Neznamená to však, že ide len o náboženský prejav. Môžeme ho tiež považovať za prejav priateľstva a poklonu nielen druhým, ale aj svojmu dokonalému a jedinečnému Ja, ktoré v nás prebýva.
Namaste